Едуард Грибовода (Слов’янськ, Україна)
“Вовк – це не тварина, що живе ненавистю, і також не талісман для поклоніння, він не небезпечний, ні симпатичний. Це просто один з багатьох видів тварин, переслідуваних людиною, яка потребує місці для життя”
Давид Мех
На території України Сірий вовк (Canis Lupus) мешкає майже повсюдно. В Поліссі, це Волинська, Рівненська, Житомирська області, а також північ Київської та Чернігівської областей, в Карпатах і прилеглих до них областях – Закарпатській, Чернівецькій, Львівській та Івано-Франківській. Також нечисленні популяції в Луганській і Донецькій областях. Окрема, важко регульована для статистики група в Чорнобильській зоні.
Вовк в Україні поза законом. В порушення Бернської конвенції, його знищують всіма можливими способами, в будь-який час року. Масове знищення вовків грубо порушує і Оселіщную Директиву ЄС, яка охороняє цю тварину. Україна-єдина країна в Європі, де вовк оголошений “шкідливим” твариною (ст. 33 Закону “Про мисливське господарство та полювання”). У сусідній Польщі вовк внесений до Червоної книги.
За офіційними даними на даний час в Україні налічується 2500-2700 вовків. І з цієї кількості трофеями стають порядку 1200-1300 особин. Якщо за ліцензію на відстріл лося або кабана доведеться заплатити, то так зване дозвіл на санітарний відстріл вовка видається в Україні безкоштовно. Хоча спроби отримати для вовків статус “мисливського виду” з можливістю полювання тільки в сезон і в обмежених кількостях все ж ведеться. Втім, поки безрезультатно. Тому що безконтрольне полювання це прекрасний бізнес. У той час, коли в Європі або навіть Білорусі полювання обмежена або зовсім заборонена, любителі постріляти їдуть в Україну і платять за це хороші гроші. Спеціальні компанії пропонують такі види полювання в Донецькій, Луганській, Харківській та інших областях. Звичайно, якщо ліцензована полювання триватиме в період до п’яти місяців на рік, такі господарства зазнають збитків. Не ухвалення потрібних законів звичайно ж лобіюється у законодавців, тим більше що в їх рядах теж дуже багато любителів такого полювання.
З 73 видів ссавців які мешкають в Чорнобильській зоні, вовк займає особливу позицію. Це великий, розумний хижак з хорошою соціальною організацією і умінням пристосовуватися. У різних документах називається кількість особин на території зони відчуження в 300-400 особин. Однак екологи стверджують, що це кількість сильно завищена, для того щоб створити видимість загрози і необхідності відстрілу. Насправді вовк є нормальним і необхідним елементом екосистеми Зони. Особливою унікальності або адаптивних відмінностей в Чорнобильських вовків не спостерігається. Якщо не враховувати той факт, що через безлюдності територій відзначається денний зрушення активності. Що стосується конфліктів або прямих нападів на людину, то такі випадки близькі до нуля.
На завершення потрібно сказати, що стараннями екологів і постійному тиску активістів Київського еколого-культурного центру було встановлено угоду з Мінприроди України про незаконність знищення вагітних вовчиць і маленьких вовченят в Україні. Ведеться робота з вимогою внесення вовка до Червоної книги.